а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лигавица

мн. лигавици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 53917
1. лига
Англиски: slime Албански: jargë
Употреба: Медицина
2. Младо неприбрано, неспастрено, палаво девојче.
Англиски: teeny Албански: marroqe
Употреба: Пејоратив
3. Тенка слузеста опна од внатрешната страна на некои органи.
Англиски: slime Албански: jargë, epitel
Употреба: Анатомија