а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лив

мн. ливови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37065
1. Растопена маса од метал од која се леат различни предмети.
Англиски: cast Албански: derdhje
Употреба: Технологија
2. диво животно
Англиски: beast Албански: bishë
Употреба: Зоологија
Примери:
лив горски
дувло од ливови