а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ливреја

мн. ливреи
Вид збор: Именка, женски род
Униформа, обично украсена со гајтани, за вратари, слуги и сл.
Англиски: livery
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Не пречека слуга во сива ливреја со син гајтан.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи