а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ливка

ливкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Зема храна во изобилство, прекумера.
Англиски: cram Албански: han shumë, rras
Примери:
Луѓето ливкаа мезиња од големиот казан.
2. (се ливка) се умилкува, се додворува
Англиски: ingratiate Албански: lajkaton
Примери:
Селаните му се ливкаа на дојденецот.
Изведенки
ливкање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи