а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ливан

мн. ливани
Вид збор: Именка, машки род
Bид смола со пријатен мирис, што се употребува за кадење при верски обреди.
Латински: Gum Olibanum Англиски: frankincense
Употреба: Архаизам , Црковен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи