а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ливанто

мн. ливанта
Вид збор: Именка, среден род
парфем, мирис
Англиски: perfume
Употреба: Архаизам
Примери:
Ливанто од трендафил.
Секогаш имаше пари за помади, шапки и ливанта.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи