а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ливада

мн. ливади
Вид збор: Именка, женски род
Земјиште обраснато со трева која се коси за сено или се користи за пасење; земјиште обраснато со трева, полско цвеќе и други cитни растенија.
Англиски: meadow
Употреба: Екологија , Земјоделство
Примери:
зелена ливада
цветни ливади
ливада со искосена детелина
Изведенки
1. ливадица ж.
мн. ливадици
дем.
2. ливатче ср.
мн. ливатчиња
дем.
3. ливадичка ж.
мн. ливадички
дем.
4. ливатка ж.
мн. ливатки
дем.
5. ливадски прид.
ливадскиот
Пример: ливадски мед
FlexiMac
 менување на македонски глаголи