а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ливадарка

мн. ливадарки
Вид збор: Именка, женски род
вид печурка
Латински: Marasmius oreades Англиски: scotch bonnet Албански: lloj këpurdhe
Употреба: Ботаника
Примери:
За оваа цел погодни се повеќе видови како што се ливадарката, мачкината опашка, ежевката и друго.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи