а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

либрето

мн. либрета
Вид збор: Именка, среден род
Текст за музичко-сценско дело, драмско музичко дело (опера пли оперета).
Англиски: libretto
Употреба: Музика и танц
Примери:
оперско либрето
FlexiMac
 менување на македонски глаголи