а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

либе

(едн.) либето
Вид збор: Именка, среден род
1. Љубено моме или момче.
Англиски: lover Албански: i, e dashur
Употреба: Народна поезија
Примери:
Мајка ѝ не ја пушти да си оди со првото либе.
Твоето либе со друга мома стоеше.
2. Мил, драг сопруг или сопруга.
Англиски: darling Албански: i, e dashur
Употреба: Народна поезија
Примери:
Гледај ги, либе, чувај ги, моите девет дечиња.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи