а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

либерал

мн. либерали
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице со слободоумни, либерални сфаќања, приврзаник на либерализмот.
Англиски: liberal Албански: liberal
2. Член на либерална партија.
Англиски: liberal Албански: liberal
Примери:
Дијалогот меѓу либералите и конзервативците продолжуваше и понатаму.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи