а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

либерализира

либерализираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Ослободува, дава поголема слобода.
Англиски: liberalize Албански: liberalizoj
2. Отстранува ограничувања на стока, услуги, цени и регулативи.
Англиски: liberalize Албански: liberalizoj
Употреба: Економија
Примери:
Се либерализираат цените.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи