а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

либерализација

(едн.) либерализицијата
Вид збор: Именка, женски род
Ослободување од ограничувањa.
Англиски: liberalization
Примери:
либерализиција на пазарот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи