а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

либерализам

(едн.) либерализмот
Вид збор: Именка, машки род
1. Движење и доктрина што како оcновни вредности на општествено-политичкото и економското уредување ги истакнува идеите за граѓанско општество на верска толеранција, индивидуална слобода на мислење и јавно искажување, право на сопственост и слободен натпревар во економските активности, самостојност на законодавната и судската власт во однос на извршната.
Англиски: liberalism Албански: liberalizëm
Употреба: Политика
2. Слободоумни, либерални идеи, начела и сфаќања.
Англиски: liberalism Албански: liberalizëm
FlexiMac
 менување на македонски глаголи