а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

либерален

либерални
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на либерал.
Англиски: liberal
Употреба: Политика
Примери:
Либерален човек.
2. Што ги застапува идеите на либерализмот.
Англиски: liberal
Употреба: Политика
Примери:
Либерален принцип.
Либерални весници.
Изведенки
1. либерално прил.
Пример: Се однесува премногу либерално.
2. либералност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи