а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

либела

мн. либели
Вид збор: Именка, женски род
Направа за определување и контролирање на хоризонталната положба на рамна површина.
Англиски: water level Германски: Libelle
FlexiMac
 менување на македонски глаголи