а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

либаде

мн. либадиња
Вид збор: Именка, среден род
1. Bид на гуна од тенка црна чоја со широки ракави без украси што ја носеле аџиите на аџилак.
Англиски: vest Турски: libade Албански: kanotier, rrobë fetare
Употреба: Архаизам
2. Женско кусо палто до појас од чоја или кадифе со широки ракави, украсено со златен или сребрен вез.
Англиски: jacket Албански: xhaketë
Употреба: Архаизам
Изведенки
либаденце ср.
мн. либаденца
дем. и хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи