а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

леќа

мн. леќи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8521
1. Bид градинарско растение со зрнест плод во мешунка.
Латински: Ervum lens Англиски: lentil Албански: thjerrëz
Употреба: Ботаника , Гастрономија
2. Дел од окото што ја прекршува светлината.
Англиски: lens Албански: thjerrë, lente
Употреба: Анатомија
3. Проѕирно парче стакло, кварц или друг материјал со две криви или со една рамна и една крива површина што има својство да ја прекршива светлината, а се користи за изработка на различни оптички инструменти.
Англиски: lens Албански: thjerrëz
Употреба: Физика
Изрази
Контактна леќа - оптичко помагало што се става директно на окото наместо очила.
Изведенки
леќичка ж.
мн. леќички
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК