а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

леѓен

мн. леѓени
Вид збор: Именка, машки род
Поголем, обично емајлиран сад со потесно дно и поширок отвор.
Англиски: bowl Турски: leğen
Примери:
Го зеде леѓенот за да ја испере кошулата.
Изведенки
1. леѓенче ср.
мн. леѓенчиња
дем.
2. леѓениште ср.
мн. леѓеништа
аугм.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи