а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лешпер

мн. лешпери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 38483
мрзливец, угурсуз
Англиски: idler
Употреба: Дијалектен збор , Разговорно
Примери:
Овој син ми, тежок лешпер, ќе умре од жед, а опашот му е во вода.
Изведенки
лешперски прид.
лешперскиот
Пример: лешперска група лешперска работа
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК