а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лешник

мн. лешници
Вид збор: Именка, машки род
1. Плод од леска.
Англиски: hazelnut Албански: lajthi
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
Печени лешници.
2. Што има боја на лешник.
Англиски: hazel Албански: ngjyr lajthie
Употреба: Преносно значење
Изведенки
лешниче ср.
мн. лешничиња
дем. и хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи