а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лешинар

мн. лешинари
Вид збор: Именка, машки род
Животно што се храни од лешови.
Англиски: scavenger Српски: лешинар Бугарски: лешояд
Употреба: Зоологија , Нестандарден збор
Примери:
Чекајќи пленот сам да им дојде, лешинарите никогаш не научуваат да ловат.
Изведенки
1. лешинарење ср.
Грабење, ограбување на послаби жртви.
2. лешинарски прид.
лешинарскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи