а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лечебник

мн. лечебници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што лекува.
Англиски: healer
Употреба: Архаизам , Медицина
Примери:
Средновековните лечебници лекувале со треви.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи