а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

леукоцит

мн. леукоцити
Вид збор: Именка, машки род
(обично во мн.) Бели крвни клетки (зрнца).
Англиски: leucocyte
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи