а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лет

мн. летови
Вид збор: Именка, машки род
1. Движење во воздухот со помош на крила.
Англиски: flight Албански: fluturim
Примери:
Од прозорецот го гледаше безгрижниот лет на птиците.
2. Движење на воздушно превозно средство до определена цел.
Англиски: flight
Примери:
Летот за Москва беше откажан поради лошите временски услови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи