а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

летува

летуваат; летувал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 14501
1. Престојува негде во летниот период.
Англиски: vacation Албански: veroj, pushim veror
Примери:
Cо стадото овци летуваа горе на планина.
Летуваше на туѓина.
2. Оди на летен одмор.
Англиски: vacation Албански: shkon në verime
Примери:
Секоја година летуваат на Охридското Езеро.