а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

летување

мн. летувања
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 5992
1. (глаг. им.) летува
Англиски: vacation Албански: verime
Употреба: Туризам
2. Летен одмор, патување во лето заради одмор.
Англиски: holiday Албански: pushim veror
Употреба: Туризам
Примери:
Го испратија заедно со другите деца од улицата, во една голема група што одеше на летување на езеро.