а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

летувач

мн. летувачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 35608
Тој што оди на летување.
Англиски: vacationer
Примери:
Се надеваме дека летувачите повторно ќе се вратат кај нас.
Изведенки
летувачка ж.
мн. летувачки