а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

летувалиште

мн. летувалишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 7426
Објект во кој се летува.
Англиски: vacation resort
Употреба: Туризам
Примери:
детско летувалиште, планинско летувалиште