а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

летувалец

мн. летувалци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20493
Тој што оди на летување.
Англиски: vacationer
Примери:
Тој ги посети летувалците во одморалиштето.
Изведенки
летувалка ж.
мн. летувалки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК