а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лето

мн. лета
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 801
1. Најтоплото годишно време меѓу пролет и есен.
Англиски: summer Албански: verë
Примери:
Летото го помина во странство.
долго топло лето
2. година
Англиски: year
Употреба: Архаизам
Примери:
Пред многу лета замина од родниот крај и дури сега се врати.
Лето господово деветстотини и трето.
Изрази
Ѓупско (циганско) лето - топли денови во раната есен.
На куково лето - никогаш.