а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

летописец

мн. летописци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што пишува летописи.
Англиски: chronologist
Примери:
Летописецот додава и свој коментар за настаните.