а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

летница

мн. летници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 25490
1. Јалова пастрмка, летна риба што живее во Охридското Езеро, охридска пастрмка.
Латински: Salmo letnica Англиски: trout Албански: lenicë, troftë
Употреба: Зоологија
2. Вид круша што зрее во лето.
Англиски: pear Албански: dardhë vere
Употреба: Ботаника
3. летна треска
Англиски: hayfever Албански: ethe vere
Употреба: Медицина , Разговорно