а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

летнина

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 46052
Пролетен посев што зрее во лето.
Англиски: crop
Употреба: Земјоделство
Примери:
Со парите од летнината сакаше да купи уште земја.