а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

летник

мн. летници
Вид збор: Именка, машки род
Народен празник на први март стар стил поврзан со разни обичаи поврзани со доаѓањето на пролетта, врзување мартинки, месење погача, песни и игри и сл.
Примери:
На летник се врзуваат мартинки од бел и црвен конец.