а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

летниковец

мн. летниковци
Вид збор: Именка, машки род
куќа за летување
Англиски: vacation home
Употреба: Туризам
Примери:
Тој ја преместил жената и двете деца во нивниот летниковец.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи