а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

летне

летнат; летни, летнете; летнав, летнаа; летнал; летнат; (ќе) летнев, (ќе) летнеа; (ќе) легнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2866
Почне да лета, полета.
Англиски: fly away
Примери:
Гулабот летнал кон небото.
Изрази
Летна да бега - избега многу брзо.
Изведенки
1. летнува несв.
летнуваат
2. летнување ср.
глаг. им.