а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

летка

леткаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 8264
Подлетнува, лета по малку.
Англиски: fly
Употреба: Деминутив
Примери:
Леткаа роеви бели пеперутки.
Изведенки
леткање ср.
глаг. им.