а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лете

Вид збор: Прилог
на лето, во лето
Примери:
Лете одеше на село кај дедо му.
Изрази
И лете и зиме – постојано, преку целата година.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи