а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

летечки

летечкиот
Вид збор: Придавка
1. Што лета.
Англиски: flying
2. Што cе движи, што го менува местото многу брзо.
Англиски: flying
Примери:
Летечки одред.
Изрази
Неидентификуван летечки објект/Летечка чинија - појава на небото од необјаснето потекло, обично во форма на диск.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи