а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

летен

летни
Вид збор: Придавка
Што се однесува на лето, што се случува во лето.
Англиски: summer
Примери:
летен ден, летен распуст
летно кино, летна гардероба
Изрази
Летно време - во лето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи