а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

летва

мн. летви
Вид збор: Именка, женски род
Долго, релативно тесно и тенко парче дрво што служи за правење огради, дрвени конструкции итн.
Англиски: lath
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
ограда од летви
Изведенки
1. летвиче ср.
мн. летвичиња
дем.
2. летвичка ж.
мн. летвички
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи