а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

летач

мн. летачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што лета.
Англиски: pilot Албански: fluturues, pilot
Примери:
Летач на едрилица.
2. Птица што може долго време да лета, да се задржи во воздух.
Англиски: flyer Албански: fluturuese
Употреба: Зоологија
Примери:
Ластовицата е добар летач.
3. Тој што лета во авион или хеликоптер (за разлика од другите од аеродромската служба што не летаат).
Англиски: aircrew Албански: pilot
Употреба: Воен термин
Изведенки
летачки прид.
летачкиот
Пример: летачки стаж, летачко искуство
FlexiMac
 менување на македонски глаголи