а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

летаргија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Болна состојба слична на длабок сон, при што пулсот и дишењето се речиси незабележлив.
Англиски: lethargy Албански: letargji
Употреба: Медицина
2. Состојба на болна рамнодушност.
Англиски: lethargy Албански: letargji
Употреба: Преносно значење
Примери:
Општеството е зафатено од летаргија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи