а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

леталиште

мн. леталишта
Вид збор: Именка, среден род
Место од каде што се полетува и каде што се слетува.
Англиски: airfield
Примери:
На повеќе локации има многу леталишта кои се регистрирани, но не се во употреба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи