а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лесно

Вид збор: Прилог
Ранг: 376
На лесен начин.
Англиски: easily
Примери:
Лесно потскокнуваше наоколу.
Лесно ги извршуваше обврските.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи