а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лесноумен

лесноумниот
Вид збор: Придавка
Што не размислува многу.
Англиски: careless
Примери:
лесноумно однесување
Изведенки
1. лесноумно прил.
Пример: Лесноумно му поверував.
2. лесноумност ж.
Пример: Лесноумноста скапо се плаќа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи