а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

леснота

мн. лесноти
Вид збор: Именка, женски род
леснина
Англиски: lightness
Примери:
Тој головите ги постигнува со голема леснота.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи