а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лесноног

лесноногиот
Вид збор: Придавка
Што се движи без напор, со леснина во нозете.
Англиски: light-footed
Употреба: Поетски збор
Примери:
лесноноги коњи
Изведенки
лесноного прил.
Пример: Лесноного чекореше по патеката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи