а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лесничок

лесничкиот
Вид збор: Придавка
лесен
Англиски: light
Употреба: Деминутив
Примери:
Лесничка торба.
Изведенки
лесничко прил.
Пример: Лесничко потскокнува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи